česky
english

Výsledky a dokumentace

Při své výpravě jsme navštívili bývalý ženský tábor Alžir v Akmolinsku, pozůstatky obřího táborového komplexu Karlag u Karagandy nebo stopy tábora Stěplag ve městě Žezkazgan a jeho okolí. Přiblížili jsme také osudy některých českých obětí těchto končin.

Pozůstatky vězeňského baráku a pátého táborového oddělení Stěplagu v osadě Žezdy

Torza budov bývalých táborů jsme zmapovali neinvazivními archeologickými metodami, mezi něž patří vytváření 3D modelů pomocí technologie tzv. fotogrammetrie, panoramatické fotografie, dokumentace z dronu nebo také srovnávací snímky současných satelitních fotografií se špionážními záběry CIA z 50.–60. let 20. století, na nichž jsou tábory Gulagu dobře patrné.

V osadách Rudnik a Žezdy u Žezkazganu jsme například detailně zdokumentovali dosud nepopsané pozůstatky táborů, vězeňských zemljanek a baráků, z nichž některé byly po naší návštěvě srovnány se zemí, takže jsme uchránili jejich podobu alespoň virtuálně.

Mimo to jsme během své výpravy natáčeli dokumentární film. Ten se jmenuje Step a mráz a kromě svědectví o temné sovětské minulosti popisuje i naši místy dobrodružnou cestu nelítostnou zimní krajinou Kazachstánu.

Pokračovat ve čtení

Špionážní snímky CIA

Následuje

3D modely předmětů a budov
Panoramatické prohlídky