česky
english

1. Astana / Nursultan

Je neděle, 14. listopadu 2021, a náš trojčlenný tým přilétá po nočním letu z Prahy přes Moskvu do Nursultanu. To je mimochodem město, které v posledních 60 letech měnilo názvy nejspíš nejčastěji ze všech měst na světě.

Mešita Nur-Astana s 62metrovými minarety je třetí největší mešita ve Střední Asii (a druhá největší v Astaně), pojme až pět tisíc lidí

V první půli 19. století zde uprostřed širých kazašských stepí vyrostla ruská pevnost pojmenovaná Akmolinsk, kterou v roce 1961 tehdejší vůdce SSSR Nikita Chruščov nechal přejmenovat na Celinograd. Město totiž bylo centrem nepříliš úspěšného experimentu předělat okolní ladem ležící stepy nazývané celiny na úrodná pole. V roce 1992 záhy po osamostatnění Kazachstánu ze sovětského/ruského područí město získává tradiční neporuštěný název Akmola (což kazašsky znamená Bílá svatyně) a v roce 1994 se stává hlavním městem Kazachstánu. Narozdíl od Almaty totiž leží v centru země a navíc se jednalo o politicky motivované rozhodnutí, jak do řídce osídlených a převážně rusifikovaných částí země přitáhnout více kazašského zastoupení. V roce 1998 je město přejmenováno na Astanu, což v kazaštině znamená „hlavní město“. Na počest dlouhodobého autoritativního vůdce Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva přejmenovává parlament město v roce 2019 na Nursultan. Ovšem v roce 2022 po odstoupení Nazarbajeva a jeho faktické ztrátě vlivu se vrací název Astana.

Naše expedice proběhla právě v tom krátkém období, kdy se město jmenovalo Nursultan, proto o něm tak hovoříme zde i v dokumentárním filmu. To ovšem není tak podstatné. Mnohem zásadnější pro nás bylo nepříjemné meteorologické překvapení. S naším příletem totiž začal padat sníh a už nepřestal. Nastala zima a my jsme na to nebyli úplně připraveni. Ne že bychom čekali teplý podzim, ale sníh, vánice, led, závěje na silnicích a zasněžené pozůstatky lágrů v plánu také nebyly… Zima tady prostě začíná o dobrý měsíc dřív než u nás. Však jsme geograficky na stejné zeměpisné délce, jako třeba sibiřský Omsk.

Na zimu jsou však v Kazachstánu dobře připraveni. Půjčujeme si velkého terénního forda s protiskluzovými cvoky v pneumatikách. Tohle vylepšení je u nás zakázáno používat, ale v Kazachstánu jde o nezbytnost, díky níž jsme nakonec všechny ty stovky kilometrů zvládli bez nehody.

Bajtěrek se zlatou rukou

Vyrážíme na prohlídku města plného moderních budov. Nursultan Nazarbajev zval do Astany přední světové architekty, takže zde najdeme řadu velkých staveb roztodivných tvarů, kterým vévodí stometrová vyhlídková věž Bajtěrek symbolizující strom života a hnízdo pro vejce-slunce posvátného ptáka Samruka se zlatým otiskem Nazarbajevovy ruky uvnitř… Ve výsledku ale při pohledu zblízka Astana není příliš vlídným místem. Detaily staveb nejsou příliš dotažené, do ulic fouká silný vítr ze stepí, kvůli velkým vzdálenostem a nedostatku chodníků není město zcela komfortní pro pěší. Chybí zde jakási opravdovost, útulnost a přirozenost. Ale jistá atmosféra městu nelze upřít a Kazaši jsou na něj velmi hrdí.

Ve městě i na místní univerzitě Nazarbajeva (s obřími zasklenými aulami a promenádami s palmami) se setkáváme s pár lidmi, kteří nám pomohli s organizací celé cesty. Byla ještě doba covidu a bez oficiálního pozvání od univerzity bychom nedostali vstupní víza. Velmi nám pomohla Gulnur Rachimžanova z Nazarbajevovy univerzity a také italský historik a člen italského Memorialu Niccoló Pianciola, velký znalec kazašských dějin se specializací na hladomor ve 30. letech, který toho času na univerzitě přednášel v anglojazyčném programu. Dle všeho se zdá, že Kazachstán se nebrání zahraničním vlivům a v otázce historických témat včetně sovětských represí tak neexistuje ani žádné tabu. Naopak se prý zájem studentů o toto téma rok od roku zvyšuje. A to jsou jedině dobré zprávy!

Pokračovat ve čtení

2. Alžir – po stopách ženského lágru

Následuje

3. Karaganda – Spassk – Karabas
4. Karlag a Maminčin hřbitov
5. Žezkazgan – po stopách vzpoury
6. Stepní lágr Rudnik
7. Lágr Žezdy